Weekend’s Challenge Cup teams

The Challenge Cup continues this week with six games taking place on Saturday before two matches are scheduled on Sunday.

Saturday

Sale Sharks v Lyon

The teams:

Sale: 15 Mike Haley, 14 Marland Yarde, 13 Will Addison, 12 Rohan Janse van Rensburg, 11 Denny Solomona, 10 Sam James, 9 Will Cliff, 8 Jono Ross, 7 David Seymour, 6 Cameron Neild, 5 Andrei Ostrikov, 4 George Nott, 3 Halani Aulika, 2 Marc Jones, 1 James Flynn
Replacements: 16 Rob Webber, 17 Ross Harrison, 18 Alexandru Tarus, 19 Josh Beaumont, 20 Ben Curry, 21 Matthew Postlewhaite, 22 Josh Charnley, 23 Luke James

Lyon: 15 Jean-Marcellin Buttin, 14 Delon Armitage, 13 Rudi Wulf, 12 Mike Harris, 11 Alexis Palisson, 10 Lionel Beauxis, 9 Baptiste Couilloud, 8 Toa Halafihi, 7 Dylan Cretin, 6 Julien Puricelli, 5 Etienne Oosthuizen, 4 Felix Lambey, 3 Clément Ric, 2 Virgile Lacombe, 1 Alexandre Menini
Replacements: 16 Deon Fourie, 17 Tornike Mataradze, 18 Stéphane Clement, 19 Francois van der Merwe, 20 Theophile Cotte, 21 Thibaut Regard, 22 Jone Tuva, 23 Frédéric Michalak

Venue: AJ Bell Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Aled Evans (Wales)

London Irish v Krasny Yar

The teams:

London Irish: 15 Tommy Bell, 14 Ben Ransom, 13 Matt Williams, 12 Theo Brophy Clews, 11 Ben Loader, 10 Jacob Atkins, 9 Scott Steele, 8 Isaac Curtis-Harris, 7 Max Northcote-Green, 6 Jack Cooke, 5 Sebastian De Chaves, 4 William Lloyd, 3 Oliver Hoskins, 2 David Paice, 1 Harry Elrington
Replacements: 16 Todd Gleave, 17 Tom Smallbone, 18 Lovejoy Chawatama, 19 Josh Basham, 20 Tom Woolstencroft, 21 Ben Meehan, 22 Tom Fowlie, 23 Joe Cokanasiga

Krasny Yar: 15 Soso Matiashvili, 14 Igor Galinovskiy, 13 Giorgi Pruidze, 12 Lasha Malaguradze, 11 Vas Artemyev, 10 Fangatapu Apikotoa, 9 Vasilii Dorofeev, 8 Aleksandr Khudiakov, 7 Viktor Arhip, 6 Viktor Gresev, 5 Andrei Garbuzov, 4 Andrei Mahu, 3 Sione Fukofuka, 2 Valeriy Tsnobiladze, 1 Grigory Tsnobiladze
Replacements: 16 Andrei Kondakov, 17 Oleg Prepelitse, 18 Mikheil Tsiklauri, 19 Alexander Ilin, 20 Rushan Iagudin, 21 Anton Riabov, 22 Sunia Latu, 23 Kirill Golosnitskii

Venue: Madejski Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Bob Nevins (Scotland)

Worcester Warriors v Connacht

The teams:

Worcester: 15 Josh Adams, 14 Perry Humphreys, 13 Chris Pennell, 12 Ryan Mills, 11 Dean Hammond, 10 Jamie Shillcock, 9 Francois Hougaard, 8 GJ van Velze, 7 Sam Lewis, 6 David Denton, 5 Pierce Phillips, 4 Darren Barry, 3 Simon Kerrod, 2 Jack Singleton, 1 Ethan Waller
Replacements: 16 Matti Williams, 17 Ryan Bower, 18 Bi Alo, 19 Huw Taylor, 20 Matt Cox, 21 Michael Dowsett, 22 Sam Olver, 23 Ben Howard

Connacht: 15 Tiernan O'Halloran, 14 Darragh Leader, 13 Bundee Aki, 12 Tom Farrell, 11 Niyi Adeolokun, 10 Craig Ronaldson, 9 Kieran Marmion, 8 John Muldoon, 7 Jarrad Butler, 6 Eoghan Masterson, 5 Quinn Roux, 4 Ultan Dillane, 3 Conor Carey, 2 David Heffernan, 1 Peter McCabe
Replacements: 16 Shane Delahunt, 17 Denis Coulson, 18 Dominic Robertson-McCoy, 19 Gavin Thornbury, 20 Naulia Dawai, 21 Caolin Blade, 22 Eoin Griffin, 23 Cian Kelleher

Venue: Sixways Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Cédric Clave (France)

Pau v Zebre

The teams:

Pau: 15 Mathias Colombet, 14 Frank Halai, 13 Florian Nicot, 12 Jale Vatubua, 11 Watisoni Votu, 10 Brandon Fajardo, 9 Clovis Lebail, 8 Peter Saili, 7 Giovanni Habel Kuffner, 6 Daniel Ramsay, 5 Masalosalo Tutaia, 4 Fabrice Metz, 3 Lourens Adriaanse, 2 Laurent Bouchet, 1 Jamie Mackintosh
Replacements: 16 Lucas Rey, 17 Ignacio Calles, 18 Matthew Tierney, 19 Ben Mowen, 20 Lekima Tagitagivalu, 21 Christopher Kaiser, 22 Antoine Hastoy, 23 Bastien Pourailly

15 Edoardo Padovani, 14 Ciaran Gaffney, 13 Giulio Bisegni, 12 Tommaso Boni, 11 Giovanbattista Venditti, 10 Maicol Azzolini, 9 Guglielmo Palazzani, 8 Giovanni Licata, 7 Derick Minnie, 6 Jacopo Sarto, 5 David Sisi, 4 Valerio Bernabo, 3 Dario Chistolini, 2 Luhandre Luus, 1 Cruze Ah-Nau
Replacements: 16 Tommaso D'Apice, 17 Andrea de Marchi, 18 Roberto Tenga, 19 Leonard Krumov, 20 Johan Meyer, 21 Riccardo Raffaele, 22 Gabriele Di Giulio, 23 Matteo Minozzi

Venue: Stade du Hameau
Kick-off: 18:00 local (17:00 GMT)
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Ken Imbusch (Ireland)

Oyonnax v Brive

The teams:

Oyonnax: 15 Bjorn Basson, 14 Silvere Tian, 13 Vincent Lasmarrigues, 12 Maxime Veau, 11 Tim Giresse, 10 Anthony Fuertes, 9 Julien Audy, 8 Thibault Tauleigne 7 Curtis Browning, 6 Luc Barba, 5 Simon Christian Njewel, 4 Shay Kerry, 3 Pietro Ceccarelli, 2 Benjamin Geledan, 1 Tommy Raynaud,
Replacements: 16 Guilhem Bourgois, 17 Vincent Debaty, 18 Thomas Laclayat, 19 Manuel Leindekar Virginio, 20 James Hall, 21 Roimata Hansell-Pune, 22 Jose Lima, 23 Kilian Bendjaballah

Brive: 15 Alfifeleti Mafi, 14 Benito Masilevu, 13 Felix Le Bourhis, 12 Seremaia Burotu, 11 Guillaume Namy, 10 Nicolas Bézy, 9 Florian Cazenave, 8 Etienne Herjean, 7 Poutasi Luafutu, 6 Péniami Narisia, 5 Jan Uys, 4 Peet Marais, 3 James Johnston, 2 Thomas Acquier, 1 Julien Brugnaut
Replacements: 16 Louis Martin, 17 Na'ama Leleimalefaga, 18 Soso Bekoshvili, 19 Sisa Koyamaibole, 20 Dominiko Waqaniborutu, 21 Vasil Lobzhanidze, 22 Franck Romanet, 23 Gaetan Germain

Venue: Stade Charles Mathon
Kick-off: 19:30 local (18:30 GMT)
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Simon Rees (Wales)

Bordeaux-Bègles v Dragons

The teams:

Bordeaux-Begles: 15 Geoffrey Cros, 14 Fa'asui Fuatai, 13 Romain Lonca, 12 Ben Volavola, 11 Blair Connor, 10 Matthieu Jalibert, 9 Gauthier Doubrere, 8 Marco Tauleigne, 7 Alexandre Roumat, 6 Mahamadou Diaby, 5 Cyril Cazeaux, 4 Luke Jones, 3 Ravai Kovekalou, 2 Ole Avei, 1 Sébastien Taofifenua
Replacements: 16 Adrien Pélissié, 17 Thierry Paiva, 18 Lasha Tabidze, 19 Pierre Gayraud, 20 Leroy Houston, 21 Jules Gimbert, 22 Metuisela Talebulamaijaina, 23 Apisai Naqalevu

Dragons: 15 Angus O’Brien, 14 Ashton Hewitt, 13 Adam Warren, 12 Jack Dixon, 11 Jared Rosser, 10 Dorian Jones, 9 Sarel Pretorius, 8 Robson Blake, 7 James Benjamin, 6 Aaron Wainwright, 5 Cory Hill (c), 4 Rynard Landman, 3 Lloyd Fairbrother, 2 Elliot Dee, 1 Thomas Davies
Replacements: 16 Liam Belcher, 17 Luke Garrett, 18 Sam Hobbs, 19 Joe Davies, 20 Carl Meyer, 21 Dan Babos, 22 Gavin Henson, 23 Pat Howard

Venue: Stade Chaban-Delmas
Kick-off: 21:00 local (20:00 GMT)
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Jack Makepeace (England), Jonathan Healy (England)

Sunday

Newcastle Falcons v Enisei-STM

The teams:

Newcastle: 15 Simon Hammersley, 14 Zach Kibirige, 13 Tom Penny, 12 Toby Flood, 11 Adam Radwan, 10 Joel Hodgson, 9 Michael Young, 8 Ryan Burrows, 7 Simon Uzokwe, 6 Mark Wilson (c), 5 Glen Young, 4 Calum Green, 3 Scott Wilson, 2 Ben Sowrey, 1 Sam Lockwood
Replacements: 16 Jamie Blamire, 17 Trevor Davison, 18 Jack Payne, 19 Rob Vickers, 20 Will Witty, 21 Sam Stuart, 22 Charlie Wilson, 23 Craig Willis

Enisei-STM: 15 Iurii Kushnarev, 14 Jurijs Baranovs, 13 Aleksei Mikhaltsov, 12 David Kacharava, 11 Sergey Trishin, 10 Ramil Gaisin, 9 Alexey Shcherban, 8 Anton Rudoi, 7 Dmitrii Krotov, 6 Mikheil Gachechiladze, 5 Evgeny Elgin, 4 Uldis Saulite, 3 Innokentiy Zykov, 2 Stanislav Selskii, 1 Andrei Polivalov
Replacements: 16 Nazir Gasanov, 17 Valery Morozov, 18 Jake Grey, 19 Vitalii Orlov, 20 Aleksandr Budychenko, 21 Konstantin Uzunov, 22 Evgeny Nepeivoda, 23 Maxim Gargalic

Venue: Kingston Park
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Eric Soulan (France)

Cardiff Blues v Toulouse

The teams:

Cardiff Blues: 15 Gareth Anscombe, 14 Alex Cuthbert, 13 Garyn Smith, 12 Willis Halaholo, 11 Owen Lane, 10 Jarrod Evans, 9 Tomos Williams, 8 Nick Williams, 7 Ellis Jenkins, 6 Josh Navidi, 5 Josh Turnbull, 4 George Earle, 3 Taufa'ao Filise, 2 Matthew Rees, 1 Gethin Jenkins (c)
Replacements: 16 Kristian Dacey, 17 Brad Thyer, 18 Dillon Lewis, 19 Damian Welch, 20 Macauley Cook, 21 Lloyd Williams, 22 Steve Shingler, 23 Blaine Scully

Toulouse: 15 Thomas Ramos, 14 Cheslin Kolbe, 13 Jarrod Poi, 12 Gael Fickou, 11 Sofiane Guitoune, 10 Jean-Marc Doussain, 9 Sébastien Bézy, 8 Joe Tekori, 7 Louis Madaule, 6 Semi Kunatani, 5 Richie Gray, 4 Florian Verhaeghe, 3 Charlie Faumuina, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Clément Castets
Replacements: 16 David Roumieu, 17 Maxime Duprat, 18 Piula Faasalele, 19 Carl Axtens, 20 Rynhardt Elstadt, 21 Antoine Dupont, 22 Paul Perez, 23 Maks Van Dyk

Venue: Cardiff Arms Park
Kick-off: 17:30 GMT
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Wayne Falla (England)

- Team Talk Media
- Team Talk Media