Weekend’s Team Sheets

Super Rugby: Round 13

Friday, May 19
09.35 – Chiefs v Crusaders (Suva, Fiji)
CHIEFS: 15 Damian McKenzie, 14 Tim Nanai-Williams, 13 Sam McNicol, 12 Anton Lienert-Brown, 11 James Lowe, 10 Aaron Cruden (co-captain), 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Michael Leitch, 7 Sam Cane (co-captain), 6 Mitchell Brown, 5 Brodie Retallick, 4 Dominic Bird, 3 Nepo Laulala, 2 Nathan Harris, 1 Kane Hames
Bench: 16 Hika Elliot, 17 Siegfried Fisi’ihoi, 18 Atu Moli, 19 Taleni Seu, 20 Liam Messam, 21 Jonathan Taumateine, 22 Stephen Donald, 23 Shaun Stevenson

CRUSADERS: 15 David Havili, 14 Seta Tamanivalu, 13 Jack Goodhue, 12 Ryan Crotty, 11 George Bridge, 10 Richie Mo’unga, 9 Bryn Hall, 8 Jordan Taufua, 7 Matt Todd, 6 Pete Samu, 5 Sam Whitelock (c), 4 Luke Romano, 3 Owen Franks, 2 Codie Taylor, 1 Joe Moody
Bench: 16 Ben Funnell, 17 Wyatt Crockett, 18 Michael Alaalatoa, 19 Quinten Strange, 20 Heiden Bedwell-Curtis, 21 Mitchell Drummond, 22 Mitchell Hunt, 23 Manasa Mataele

19.00 – Stormers v Blues (Newlands)
STORMERS:
 15 SP Marais, 14 Cheslin Kolbe, 13 EW Viljoen, 12 Shaun Treeby, 11 Seabelo Senatla, 10 Dillyn Leyds, 9 Dewaldt Duvenage, 8 Nizaam Carr, 7 Siya Kolisi (c), 6 Kobus van Dyk, 5 Pieter-Steph du Toit, 4 Eben Etzebeth, 3 Frans Malherbe, 2 Bongi Mbonambi, 1 Oli Kebble
Bench: 16 Ramone Samuels, 17 Ali Vermaak, 18 Wilco Louw, 19 Jan de Klerk, 20 Sikhumbuzo Notshe, 21 Jano Vermaak, 22 Brandon Thomson, 23 Damian de Allende

BLUES: 15 Melani Nanai, 14 Matt Duffie, 13 George Moala, 12 Sonny Bill Williams, 11 Rieko Ioane, 10 Piers Francis, 9 Augustine Pulu, 8 Akira Ioane, 7 Blake Gibson, 6 Steven Luatua, 5 Scott Scrafton, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 3 Charlie Faumuina, 2 James Parsons (c), 1 Ofa Tu’ungafasi
Bench: 16 Hame Faiva, 17 Alex Hodgman, 18 Sione Mafileo, 19 Patrick Tuipulotu, 20 Kara Pryor, 21 Sam Nock, 22 Bryn Gatland, 23 Michael Collins

Saturday, May 20
09.35 – Hurricanes v Cheetahs (Wellington)
HURRICANES: 15 Beauden Barrett, 14 Wes Goosen, 13 Vince Aso, 12 Ngani Laumape, 11 Julian Savea, 10 Otere Black, 9 TJ Perenara (c), 8 Brad Shields, 7 Ardie Savea, 6 Reed Prinsep, 5 Vaea Fifita, 4 Sam Lousi, 3 Jeff To’omaga-Allen, 2 Ricky Riccitelli, 1 Ben May
Bench: 16 Leni Apisai, 17 Mike Kainga, 18 Loni Uhila, 19 Mark Abbott, 20 Callum Gibbins, 21 Te Toiroa Tahuriorangi, 22 Jordie Barrett, 23 Ben Lam

CHEETAHS: 15 Clayton Blommetjies, 14 Sergeal Petersen, 13 Francois Venter (c), 12 Clinton Swart, 11 Raymond Rhule, 10 Fred Zeilinga, 9 Shaun Venter, 8 Henco Venter, 7 Oupa Mohoje, 6 Uzair Cassiem, 5 Carl Wegner, 4 Armandt Koster, 3 Johan Coetzee, 2 Elandre Huggett, 1 Ox Nche
Bench: 16 Torsten van Jaarsveld, 17 Charles Marais, 18 Tom Botha, 19 Francois Uys, 20 Niell Jordaan, 21 Tian Meyer, 22 Niel Marais, 23 Ruan van Rensburg

11.45 – Force v Highlanders (Perth)
FORCE: 15 Luke Morahan, 14 Semisi Masirewa, 13 Curtis Rona, 12 Billy Meakes (c), 11 Alex Newsome, 10 Peter Grant, 9 Ian Prior, 8 Richard Hardwick, 7 Brynard Stander, 6 Ross Haylett-Petty, 5 Adam Coleman, 4 Richie Arnold, 3 Jermaine Ainsley, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Pek Cowan
Bench: 16 Anaru Rangi, 17 Francois van Wyk, 18 Tetera Faulkner, 19 Matt Philip, 20 Lewis Carmichael, 21 Isireli Naisarani, 22 Michael Ruru, 23 James Verity-Amm

HIGHLANDERS: 15 Matt Faddes, 14 Patrick Osborne, 13 Malakai Fekitoa, 12 Richard Buckman, 11 Tevita Li, 10 Marty Banks, 9 Kayne Hammington, 8 Elliot Dixon (c), 7 Dillon Hunt, 6 Gareth Evans, 5 Tom Franklin, 4 Alex Ainley, 3 Siate Tokolahi, 2 Liam Coltman, 1 Daniel Lienert-Brown
Bench: 16 Ash Dixon, 17 Aki Seiuli, 18 Guy Millar, 19 Joe Wheeler, 20 Jackson Hemopo, 21 Aaron Smith, 22 Lima Sopoaga, 23 Rob Thompson

13.55 – Sunwolves v Sharks (Singapore)
SUNWOLVES: 15 Kotaro Matsushima, 14 Shota Emi, 13 Ryohei Yamanaka, 12 Harumichi Tatekawa (c), 11 Kenki Fukuoka, 10 Yu Tamura, 9 Fumiaki Tanaka, 8 Willem Britz, 7 Shuhei Matsuhashi, 6 Yoshitaka Tokunaga, 5 Noahiro Kotaki, 4 Sam Wykes, 3 Yasuo Yamaji, 2 Shota Horie, 1 Keita Inagaki
Bench: 16 Takeshi Hino, 17 Masataka Mikami, 18 Takuma Asahara, 19 Hitoshi Ono, 20 Rahboni Warren Vosayaco, 21 Keisuka Uchidam 22 Jumpei Ogura, 23 Yasutaka Sasakura

SHARKS: 15 Lwazi Mvovo, 14 Kobus van Wyk, 13 Lukhanyo Am, 12 Johan Deysel, 11 S’busiso Nkosi, 10 Garth April, 9 Cobus Reinach, 8 Daniel du Preez, 7 Jean-Luc du Preez, 6 Philip van der Walt (c), 5 Stephan Lewies, Ruan Botha, 3 Lourens Adriaanse, 2 Chiliboy Ralepelle, 1 Thomas du Toit
Bench: 16 Franco Marais, 17 Tendai Mtawarira, 18 John-Hubert Meyer, 19 Etienne Oosthuizen, 20 Tera Mtembu, 21 Rowan Gouws, 22 Benhard Janse van Rensburg, 23 S’bura Sithole

17.15 – Lions v Bulls (Johannesburg)
LIONS: 15 Andries Coetzee, 14 Sylvian Mahuza, 13 Lionel Mapoe, 12 Harold Vorster, 11 Courtnall Skosan, 10 Elton Jantjies, 9 Ross Cronje, 8 Warren Whiteley (c), 7 Ruan Ackermann, 6 Kwagga Smith, 5 Franco Mostert, 4 Andries Ferreira, 3 Ruan Dreyer, 2 Malcolm Marx, 1 Jacques van Rooyen
Bench: 16 Akker van der Merwe, 17 Corne Fourie, 18 Johannes Jonker, 19 Lourens Erasmus, 20 Cyle Brink, 21 Faf de Klerk, 22 Jacques Nel, 23 Anthony Volmink

BULLS: 15 Jesse Kriel, 14 Jade Stighling, 13 Jan Serfontein, 12 Burger Odendaal, 11 Sibahle Maxwane, 10 Francois Brummer, 9 Rudy paige, 8 Hanro Liebenberg (c), 7 Jannes Kirsten, 6 Ruan Steenkamp, 5 Lood de Jager, 4 Jason Jenkins, 3 Trevor Nyakane, 2 Jaco Visagie, 1 Lizo Gqoboka
Bench: 16 Edgar Marutlulle, 17 Pierre Schoeman, 18 Conraad van Vuuren, 19 Abongile Nonkontwana, 20 Nic de Jager, 21 Ivan van Zyl, 22 Tony Jantjies, 23 Warrick Gelant

19.30 – Kings v Brumbies (Port Elizabeth)
KINGS: 15 Chrysander Botha, 14 Alshaun Bock, 13 Berton Klaasen, 12 Luzuko Vulindlu, 11 Makazole Mapimpi, 10 Lionel Cronje (c), 9 Louis Schreuder, 8 Andisa Ntsila, 7 Tyler Paul, 6 Stefan Willemse, 5 Lubabalo Mtyanda, 4 Irne Herbst, 3 Ross Geldenhuys, 2 Martin Bezuidenhout, 1 Schalk van der Merwe
Bench: 16 Kurt Haupt, 17 Chris Heiberg, 18 Dayan van der Westhuizen, 19 Mzwanele Zito, 20 Thembelani Bholi, 21 Johan Steyn, 22 Pieter-Steyn de Wet, 23 Stokkies Hanekom

BRUMBIES: 15 Tom Banks, 14 Henry Speight, 13 Tevita Kuridrani, 12 Kyle Godwin, 11 Aidan Toua, 10 Wharenui Hawera, 9 Joe Powell, 8 Jordan Smiler, 7 Chris Alcock, 6 Scott Fardy, 5 Sam Carter, 4 Rory Arnold, 3 Allan Alaalatoa, 2 Josh Mann-Rea, 1 Ben Alexander
Bench: 16 Robbie Abel, 17 Nic Mayhew, 18 Les Leuluaialii-Makin, 19 Blake Enever, 20 Jarrad Butler, 21 De Wet Roos, 22 Andrew Muirhead, 23 Andrew Smith

Sunday, May 21
08.05 – Waratahs v Rebels (Sydney)
WARATAHS:
15 Israel Folau, 14 Taqele Naiyaravoro, 13 Rob Horne, 12 David Horwitz, 11 Cam Clark, 10 Bernard Foley, 9 Nick Phipps, 8 Michael Wells, 7 Michael Hooper (c), 6 Ned Hanigan, 5 Will Skelton, 4 Dean Mumm, 3 Sekope Kepu, 2 Tolu Latu, 1 Tom Robertson
Bench: 16 Damien Fitzpatrick, 17 Paddy Ryan, 18 Angus Taavao, 19 David McDuling, 20 Jed Holloway, 21 Jake Gordon, 22 Bryce Hegarty, 23 Irae Simone

REBELS: 15 Ben Volavola, 14 Jack Maddocks, 13 Mitch Inman, 12 Reece Hodge (c), 11 Marika Koroibete, 10 Jackson Garden-Bachop, 9 Ben Meehan, 8 Amanaki Mafi, 7 Sean McMahon, 6 Lopeti Timani, 5 Steve Cummins, 4 Culum Retallick, 3 Tyrel Lomax, 2 James Hanson, 1 Toby Smith
Bench: 16 Siliva Siliva, 17 Fereti Sa’aga, 18 Laurie Weeks, 19 Esei Haangana, 20 Colby Fainga’a, 21 Harrison Goddard, 22 Sione Tuipulotu, 23 Jonah Placid

- All Out Rugby Staff Writer