Weekend’s Team Sheets

Super Rugby: Round 9

Friday, April 21
09.35 – Hurricanes v Brumbies (Napier)
HURRICANES: 15 Jordie Barrett, 14 Cory Jane, 13 Vince Aso, 12 Ngani Laumape, 11 Julian Savea, 10 Beauden Barrett, 9 Te Toiroa Tahuriorangi, 8 Blade Thomson, 7 Ardie Savea, 6 Brad Shields (c), 5 Vaea Fifita, 4 Mark Abbott, 3 Jeffery To’omaga-Allen, 2 Ricky Riccitelli, 1 Ben May
Bench: 16 Leni Apisai, 17 Chris Eves, 18 Mike Kainga, 19 James Blackwell, 20 Callum Gibbins, 21 TJ Perenara, 22 Otere Black, 23 Ben Lam

BRUMBIES: 15 Aidan Toua, 14 Henry Speight, 13 Tevita Kuridrani, 12 Andrew Smith, 11 James Dargaville, 10 Wharenui Hawera, 9 Joe Powell, 8 Jarred Butler, 7 Chris Alcock, 6 Scott Fardy, 5 Sam Carter (c), 4 Rory Arnold, 3 Allan Alaalatoa, 2 Josh Mann-Rea, 1 Scott Sio
Bench: 16 Robbie Abel, 17 Nic Mayhew, 18 Ben Alexander, 19 Blake Enever, 20 Lolo Fakaosilea, 21 De Wet Roos, 22 Jordan Jackson-Hope, 23 Nigel Ah Wong

11.45 – Waratahs v Kings (Sydney)
WARATAHS: 15 Israel Folau, 14 Taqele Naiyaravoro, 13 Rob Horne, 12 David Horwitz, 11 Cam Clark, 10 Bernard Foley, 9 Jake Gordon, 8 Michael Wells, 7 Michael Hooper (c), 6 Ned Hanigan, 5 Will Skelton, 4 David McDuling, 3 Tom Robertson, 2 Tolu Latu, 1 Paddy Ryan
Bench: 16 Hugh Roach, 17 Angus Taavao, 18 David Lolohea, 19 Dean Mumm, 20 Jed Holloway, 21 Nick Phipps, 22 Bryce Hegarty, 23 Harry Jones

KINGS: 15 Masixole Banda, 14 Wandile Mjekevu, 13 Berton Klaasen, 12 Luzuko Vulindlu, 11 Makazole Mapimpi, 10 Lionel Cronje (c), 9 Louis Schreuder, 8 Andisa Ntsila, 7 Tyler Paul, 6 Chris Cloete, 5 Wilhelm van der Sluys, 4 Irne Herbst, 3 Ross Geldenhuys, 2 Michael Willemse, 1 Justin Forwood
Bench: 16 Kurt Haupt, 17 Schalk van der Merwe, 18 Dayan van der Westhuizen, 19 Mzwanele Zito, 20 Martin Bezuidenhout, 21 Johan Steyn, 22 Nico Hanekom, 23 Pieter-Steyn de Wet

19.00 – Lions v Jaguares (Johannesburg)
LIONS: 15 Andries Coetzee, 14 Madosh Tambwe, 13 Lionel Mapoe, 12 Harold Vorster, 11 Courtnall Skosan, 10 Elton Jantjies, 9 Ross Cronje, 8 Warren Whiteley (c), 7 Ruan Ackermann, 6 Jaco Kriel, 5 Franco Mostert, 4 Andries Ferreira, 3 Johannes Jonker, 2 Akker van der Merwe, 1 Corne Fourie
Bench: 16 Malcolm Marx, 17 Jacques van Rooyen, 18 Ruan Dreyer, 19 Lourens Erasmus, 20 Kwagga Smith, 21 Faf de Klerk, 22 Jacques Nel, 23 Sylvian Mahuza

JAGUARES: 15 Ramiro Moyano, 14 Santiago Cordero, 13 Matias Orlando, 12 Jeronimo De La Fuente, 11 Bautista Ezcurra, 10 Nicolas Sanchez, 9 Felipe Ezcurra, 8 Benjamin Macome, 7 Rodrigo Baez, 6 Tomas Lezana, 5 Marcos Kremer, 4 Guido Petti, 3 Ramiro Herrera, 2 Agustin Creevy (c), 1 Lucas Noguera Paz
Bench: 16 Roberto Tejerizo, 17 Santiago Garcia Botta, 18 Enrique Pieretto, 19 Ignacio Larrague, 20 Pablo Matera, 21 Gonzalo Bertranou, 22 Joaquin Diaz Bonilla, 23 Emiliano Boffelli

Saturday, April 22
07.15 – Highlanders v Sunwolves (Invercargill)
HIGHLANDERS: 15 Ben Smith (c), 14 Waisake Naholo, 13 Matt Faddes, 12 Malakai Fekitoa, 11 Tevita Li, 10 Marty Banks, 9 Aaron Smith, 8 Luke Whitelock, 7 Elliot Dixon, 6 Liam Squire, 5 Joe Wheeler, 4 Alex Ainley, 3 Siate Tokolahi, 2 Liam Coltman, 1 Daniel Lienert-Brown
Bench: 16 Greg Pleasants-Tate, 17 Aki Seiuli, 18 Siosuia Halanukonuka, 19 Tom Franklin, 20 Gareth Evans, 21 Josh Renton, 22 Teihorangi Walden, 23 Sio Tomkinson

SUNWOLVES: 15 Matsushima Matsushima, 14 Takaaki Nakazuru, 13 Will Tupou, 12 Timothy Lafaele, 11 Yasutaka Sasakura, 10 Yu Tamura, 9 Fumiaki Tanaka, 8 Willie Britz, 7 Yuhimaru Mimura, 6 Ed Quirk, 5 Uwe Helu, 4 Sam Wykes, 3 Yasuo Yamaji, 2 Yusuke Niwai, 1 Keita Inagaki
Bench: 16 Takeshi Kizu, 17 Koki Yamamoto, 18 Heiichiro Ito, 19 Shinya Makabe, 20 Warren-Vosayaco, 21 Yuki Yatomi, 22 Hayden Cripps, 23 Jamie-Jerry Taulagi

09.35 – Crusaders v Stormers (Christchurch)
CRUSADERS: 15 David Havili, 14 Seta Tamanivalu, 13 Jack Goodhue, 12 Ryan Crotty, 11 George Bridge, 10 Richie Mo’unga, 9 Mitchell Drummond, 8 Kieran Read, 7 Matt Todd, 6 Jordan Taufua, 5 Sam Whitelock (c), 4 Scott Barrett, 3 Owen Franks, 2 Codie Taylor, 1 Joe Moody
Bench: 16 Ben Funnell, 17 Wyatt Crockett, 18 Michael Alaalatoa, 19 Luke Romano, 20 Pete Samu, 21 Bryn Hall, 22 Mitchell Hunt, 23 Manasa Mataele

STORMERS: 15 Dillyn Leyds, 14 Cheslin Kolbe, 13 EW Viljoen, 12 Dan du Plessis, 11 Bjorn Basson, 10 Robert du Preez, 9 Dewaldt Duvenage, 8 Sikhumbuzo Notshe, 7 Pieter-Steph du Toit, 6 Nizaam Carr, 5 Chris van Zyl, 4 Eben Etzebeth (c), 3 Wilco Louw, 2 Bongi Mbonambi, 1 JC Janse van Rensburg
Bench: 16 Ramone Samuels, 17 Oli Kebble, 18 Frans Malherbe, 19 Jan de Klerk, 20 Cobus Wiese, 21 Jano Vermaak, 22 Kurt Coleman, 23 Dan Kriel

11.45 – Force v Chiefs (Perth)
FORCE: 15 Dane Haylett-Petty, 14 Curtis Rona, 13 Marcel Brache, 12 Bill Meakes, 11 Luke Morahan, 10 Luke Burton, 9 Ian Prior, 8 Richard Hardwick, 7 Matt Hodgson (c), 6 Isi Naisarani, 5 Ross Haylett-Petty, 4 Lewis Carmichael, 3 Tetera Faulkner, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Ben Daley
Bench: 16 Heath Tessmann, 17 Francois Van Wyk, 18 Pek Cowan, 19 Onehunga Havilli, 20 Brynard Stander, 21 Mitch Short, 22 Jono Lance, 23 Alex Newsome

CHIEFS: 15 Damian McKenzie, 14 Shaun Stevenson, 13 Sam McNicol, 12 Anton Lienert-Brown, 11 James Lowe, 10 Aaron Cruden (cc), 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Michael Leitch, 7 Sam Cane, 6 Liam Messam , 5 Brodie Retallick, 4 Dominic Bird, 3 Atu Moli, 2 Brayden Mitchell, 1 Siegfried Fisi’ihoi
Bench: 16 Hika Elliot, 17 Aidan Ross, 18 Sosefo Kautai, 19 Taleni Seu, 20 Lachlan Boshier, 21 Finlay Christie, 22 Stephen Donald, 23 Toni Pulu

17.15 – Bulls v Cheetahs (Pretoria)
BULLS: 
15 Warrick Gelant, 14 Travis Ismaiel, 13 Jesse Kriel, 12 Burger Odendaal, 11 Jamba Ulengo, 10 Tian Schoeman, 9 Piet van Zyl, 8 Hanro Liebenberg, 7 Jannes Kirsten, 6 Nic de Jager, 5 Lood de Jager, 4 Jason Jenkins, 3 Jacobie Adriaanse, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Pierre Schoeman
Bench: 16 Jaco Visagie, 17 Lizo Gqoboka, 18 Martin Dreyer, 19 RG Snyman, 20 Jacques Potgieter, 21 Rudy Paige, 22 Francois Brummer, 23 Franco Naude

CHEETAHS: 15 Clayton Blommetjies, 14 William Small-Smith, 13 Francois Venter (c), 12 Nico Lee, 11 Raymond Rhule, 10 Niel Marais, 9 Shaun Venter, 8 Henco Venter, 7 Oupa Mohoje, 6 Paul Schoeman, 5 Carl Wegner, 4 Armandt Koster, 3 Johan Coetzee, 2 Torsten van Jaarsveld, 1 Charles Marais
Bench: 16 Elandre Huggett, 17 Ox Nche, 18 Tom Botha, 19 Francois Uys, 20 Niell Jordaan, 21 Uzair Cassiem, 22 Tian Meyer, 23 Fred Zeilinga

19.15 – Sharks v Rebels (Durban)
SHARKS:
15 Rhyno Smith, 14 Kobus van Wyk, 13 Lukhanyo Am, 12 Andre Esterhuizen, 11 Lwazi Mvovo, 10 Curwin Bosch, 9  Cobus Reinach, 8 Daniel du Preez, 7 Philip van der Walt, 6 Tera Mtembu (c), 5 Stephan Lewies, 4 Etienne Oosthuizen, 3 Coenie Oosthuizen, 2 Franco Marais, 1 Beast Mtawarira
Bench: 16 Chiliboy Ralepelle, 17 Thomas du Toit, 18 Lourens Adriaanse, 19 Ruan Botha, 20 Jacques Vermeulen, 21 Michael Claassens, 22 Benhard Janse van Rensburg, 23 Jeremy Ward

REBELS: 15 Reece Hodge, 14 Sefa Naivalu, 13 Tom English, 12 Mitch Inman, 11 Marika Koroibete, 10 Jack Debreczeni, 9 Nic Stirzaker (c), 8 Amanaki Mafi, 7 Will Miller, 6 Jake Schatz, 5 Culum Retallick, 4 Steve Cummins, 3 Tyrel Lomax, 2 Siliva Siliva, 1 Fereti Sa’aga
Bench: 16 James Hanson, 17 Laurie Weeks, 18 Tom Moloney, 19 Esei Haangana, 20 Hugh Sinclair, 21 Mick Snowden, 22 Jackson Garden-Bachop, 23 Ben Volavola

- All Out Rugby Staff Writer